Polecany post

HISTORIA MOJEJ CÓRKI : ASTMA?

Mam na imię Tatiana. Mam 43 lata, jestem mamą i wygrałam walkę o zdrowie swojej  córki. Jeśli usłyszałeś od swoich lekarzy: ” nie wiem...

piątek, 16 września 2016

TRĄDZIK - DOMOWE METODY ŁAGODZENIA OBJAWÓW

TRĄDZIK - DOMOWE METODY ŁAGODZENIA OBJAWÓW





Trądzik, czyli krosty i zaskórniki do niedawna kojarzyły się z hormonalną burzą wieku dojrzewania. Jednak obecnie do dermatologów coraz częściej trafiają dorośli z trądzikiem.

Trądzik to problem, jak się okazuje, nie tylko nastolatków, ale i dorosłych. Każdy, kto ma za sobą zmagania z pryszczami, krostkami i zaskórnikami wie, że choć łatwo wygrać z nimi walkę, trudno wygrać wojnę.


TRZY FAZY ROZWOJU TRĄDZIKU:


Zmiany skórne mogą mieć różną postać w zależności od zaawansowania choroby.

PIERWSZA: Zaskórniki to pierwsze stadium trądziku. Wyglądają jak białawe lub czarne punkciki (potocznie nazywane są wągrami). Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie czy plecach, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.

DRUGA: Grudki i krostki to średnio nasilona postać trądziku. Na skórze widać wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.

TRZECIA: Guzki o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą – w tym stadium choroby zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry, a głębokie cysty pozostawiają trwałe blizny.


JAKIE PRODUKTY POMAGAJĄ W LECZENIU ZMIAN TRĄDZIKOWYCH:


Warto spożywać bogate w witaminy A i E owoce i warzywa, np. brzoskwinie, pomarańcze, melony, marchew, pomidory, brokuły, paprykę czy sałatę. Również witaminy z grupy B (B1, B2, B3 i B6) łagodzą schorzenia skórne, dlatego włącz do diety pokarmy w nie bogate: jaja, drób, rośliny strączkowe, szpinak i kapustę. W gojeniu pryszczy pomaga cynk, a jego duże ilości znajdziesz w owocach morza (małżach i ostrygach), rybach, fasoli, słoneczniku oraz orzechach nerkowca.


 CZTERY ZASADY POSTĘPOWANIA:


1. Zastąp przetworzone produkty naturalnymi składnikami
2.    Ogranicz ilość soli oraz ostrych przypraw (np. pieprzu i chili) dodawanych do potraw
3.    Obserwuj swoją reakcję na czekoladę, alkohol i kakao, a jeśli po ich spożyciu pojawiają się wypryski to wyeliminuj te produkty
4.   Wprowadzaj do diety jedzenie bogate w witaminy A i E, z grupy B, cynk oraz błonnik, żeby wspomóc regenerację cery


KILKA SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW NA TRĄDZIK:



1. PASTA CYNAMONOWA:
 Wystarczy, że pół łyżeczki tej aromatycznej przyprawy rozrobisz z niewielką ilością wody i nałożysz miejscowo na krostkę. Minimalny czas, po jakim mogą pojawić się rezultaty to 30 minut, ale znacznie lepsze efekty osiągniesz jeśli pozostawisz pastę na twarzy dłużej (możesz nawet przez całą noc).

2. PASTA Z KURKUMY:

Niewielką ilość kurkumy zmieszaj z wodą lub z jogurtem naturalnym i nałóż na zmianę trądzikową. Mikstura może pozostać na skórze przez dłuższy czas, jednak pamiętaj, że silnie farbuje i musisz ją dokładnie zmyć żelem myjącym.

3. OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO:

Ten olejek jako jeden z niewielu można nakładać bezpośrednio na skórę (bez rozcieńczania). Znakomicie sprawdza się w leczeniu pryszczy: wystarczy zamoczyć w nim patyczek kosmetyczny i nanieść olejek na krostkę.

4.PASTA DO ZĘBÓW:

Punktowo na pryszcze można również stosować pastę do zębów (koniecznie białą, najlepiej miętową, pozbawioną dodatków). Można pozostawić ją na skórze przez całą noc, jednak jeśli Twoja skóra jest wrażliwa zmyj pastę po 30 minutach (zawarty w niej mentol może wywoływać podrażnienie). Pryszcz powinien się zmniejszyć, ponieważ pasta wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

5. WODA UTLENIONA:

Zarówno w postaci płynnej (  namaczamy gazik i przemywamy zmiany kilka razy dziennie), jak i w żelu - tą nakładamy na zmiany i pozostawiamy na 30 minut, po czym ścieramy wacikiem zamoczonym w letniej wodzie.

6. PASTA CYNKOWA:

dostępne w aptekach pod różnymi postaciami. Może też być Sudocrem. Działają przeciwbakterynie, przeciwzapalnie, ściągająco.

7. MASECZKA Z DROŻDŻY:

Maseczkę powinno robić się z drożdży piekarniczych. Z niewielką ilością ciepłej wody należy rozgnieść drożdże, odstawić papkę pod przykryciem na 10 minut, po czym nakładać na zmiany trądzikowe na twarzy i ciele. Maseczkę trzyma się zwykle około pół godziny, po czym należy ją dokładnie usunąć ciepłą, czystą wodą. Zabieg należy powtarzać co dwa dni przez najwyżej 4-5 tygodni.

8. TONIK Z OGÓRKÓW:

Zetrzyj ogórek na tarce i połącz z mineralną, źródlaną lub przegotowaną wodą. Zamocz w miksturze wacik i przemyj nim twarz. Ogórek zwęża pory oraz łagodzi podrażnienia.

9.TONIK Z ALOESEM:

Tego rodzaju gotowe kosmetyki są dostępne w sprzedaży, ale możesz samodzielnie przygotować taki tonik. Najlepiej kupić wysokiej jakości sok z aloesu w sklepie ze zdrową żywnością lub w aptece i zmieszać go z wodą źródlaną, mineralną albo przegotowaną.


WITAMINY POMOCNE W LECZENIU TRĄDZIKU:

1. Witaminy z grupy B
- witamina B2 (ryboflawina) - odpowiada za przemiany komórkowe, jej brak nasila objawy występujące przy stanach zapalnych podczas trądziku
- witamina PP (niacyna, witamina B3) - pełni podobną rolę jak witamina B2 i chroni przed schorzeniami skórnymi
- witamina B6 - pomaga przy zmianach związanych z cyklem miesięcznym lub menopauzą

2. Witamina A (retinol)- ma zasadnicze znaczenie dla wyglądu i zdrowia naszej skóry. Jej rola w leczeniu trądziku jest bardzo istotna, ponieważ zmniejsza nadmiar sebum.  Nadmiar sebum blokuje pory, przyczyniając się do powstania stanu zapalnego.      
                                                                                                                       
3. Witaminy C (kwas askorbinowy) i E - obie witaminy wraz z selenem wzmacniają funkcje obronne organizmu w walce z bakteriami. Kwas askorbinowy ma właściwości odtruwające i odczulające oraz reguluje działanie witaminy E (ma ona wpływ na poziom retinolu w organizmie)

4. Witamina F - zalecana w profilaktyce zmian trądzikowych, jej niedobór powoduje powstawanie zmian skórnych

ORAZ 

5. Cynk- działa przeciwbakteryjnie więc warto go łykać, tym bardziej, że większość ludzi ma jego niedobór.
6. Chrom -pierwiastek śladowy, którego niedobór sam w sobie może doprowadzić do zmian trądzikowych.


UWAGA:
PRZED ZASTOSOWANIE KTÓREGOKOLWIEK PREPARATU NA TWARZ PRZETESTUJ GO NA SKÓRZE DŁONI. JEŚLI POCZUJESZ SWĘDZENIE, PIECZENIE TO PRAWDOPODOBNIE JESTEŚ UCZULONA NA TEN SKŁADNIK. WYBIERZ INNĄ METODĘ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz