Polecany post

HISTORIA MOJEJ CÓRKI : ASTMA?

Mam na imię Tatiana. Mam 43 lata, jestem mamą i wygrałam walkę o zdrowie swojej  córki. Jeśli usłyszałeś od swoich lekarzy: ” nie wiem...

wtorek, 6 września 2016



ZAKAŻENIE HELIKOBAKTER PYLORI I DIETA WSPOMAGAJĄCA LECZENIE:





Zakażenie Helicobacter pylori

Na początku zakażenia bakterią Helicobacter pylori powstają niewielkie ubytki w samej błonie śluzowej, które dopiero po dłuższym czasie powiększają się i powstaje stan zapalny. To właśnie na podłożu tego stanu zapalnego może dochodzić do tworzenia zmian przedrakowych i do powstania raka żołądka.
Aby doszło do tego musi zaistnieć jeszcze szereg czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych, które uruchomią proces rozwoju raka. Istotne jest, że przemiana nowotworowa trwa wiele lat. Oczywiście przebiega to różnie u różnych osób, ale szacunkowo czas powstania nowotworu to około 20 lat. Dlatego tak istotne są badania endoskopowe, które pozwalają zauważyć wszelkie niepokojące zmiany w wyglądzie ściany żołądka oraz potwierdzić lub wykluczyć zakażenie Helicobacter pylori.


Objawy Helicobacter pylori

Samo zakażenie Helicobcter pylori bardzo często i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Dopiero obecność wrzodów może dawać dolegliwości w postaci bólów brzucha (szczególnie po posiłku), uczucia pełności lub wzdęcia.
Bakteria bytując w świetle przewodu pokarmowego wytwarza enzymy, które zwiększają kwasowość. Kwaśny sok żołądkowy niekorzystnie oddziałuje na śluzówkę żołądka i jelit. Dodatkowo bakteria wytwarza substancje, które uszkadzają błony komórkowe. W efekcie powstaje stan zapalny, owrzodzenia i nadżerki. Należy podkreślić, że przeważają zakażenia bezobjawowe. Jeżeli objawy wystąpią, mogą przypominać zatrucie pokarmowe i bywa, że ustępują po pewnym czasie.

Objawy zakażenia Helicobacter pylori to:
bóle brzucha i zlokalizowane w nadbrzuszu,
nudności,
odbijanie,
zgaga,
wzdęcia,
brak apetytu,
zaparcia.

Dieta przy HELICOBACTER PYLORI: produkty wskazane i zakazane

Dieta przy zakażeniu bakterią Helicobacter pylori jest ważnym elementem. Dzięki właściwemu żywieniu, możesz zmniejszyć ból żołądka, który jest głównym objawem infekcji, i przyspieszyć proces usuwania bakterii z organizmu. Poznaj zasady diety przy zakażeniu bakterią Helicobacter pylori.


Odpowiednia dieta powinna  pomóc obniżyć poziom kwasów żołądkowych, zwłaszcza solnego, który jest odpowiedzialny za większość dolegliwości związanych z zakażeniem H. pylori. Celem tej diety jest bowiem także umożliwienie regeneracji błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Zasady diety przy zakażeniu Helicobacter pylori
Osoby zmagające się z bakterią H. pylori powinny regularnie spożywać posiłki. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić ani do uczucia głodu (pusty żołądek produkuje duże ilości kwasu solnego), ani do przejedzenia, którego skutkiem także jest nadprodukcja drażniącego żołądek kwasu. Dlatego przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić 2-3 godziny.

Należy spożywać min. 4-6 małych posiłków dziennie, aby nie obciążać żołądka. Posiłki należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs (najlepiej, aby wszystkie posiłki były dobrze ugotowane i rozdrobnione, a najlepiej przetarte). Pierwszy posiłek powinien być zjedzony krótko po przebudzeniu, a ostatni nie później niż 2-3 godziny przed snem. Najlepiej, aby posiłki były gotowane w wodzie i na parze, duszone bez podsmażania i pieczone w foli.

Należy przyjmować 2-3 l płynów w ciągu dnia, najlepiej pomiędzy posiłkami. Nie należy popijać w czasie posiłku oraz pół godziny przed i godzinę po jedzeniu (w tym ostatnim przypadku może to powodować cofanie treści żołądkowej do przełyku). Możesz pić nie tylko wodę mineralną, lecz także zieloną herbatę (ale tylko słabą) czy herbatki ziołowe (z rumianku i dziurawca) oraz kawę zbożową , a także zupy warzywne. Zaleca się, aby napoje miały umiarkowaną temperaturę.



Dieta przy zakażeniu H. pylori - co można jeść?

1. Produkty bogate w białko, wiążące nadmiar soku żołądkowego
jajka
mleko (najlepiej zsiadłe) - dla tych, którzy nie wyeliminowali go z diety
słodka śmietanka - dla tych, którzy nie wyeliminowali go z diety
masło (może być klarowane)
2. Produkty, które neutralizują bakterię H. pylori
sok żurawinowy
zielona herbatę
czosnek, cynamon
ryby, orzechy włoskie (tłuszcze omega-3)
3. Warzywa i owoce, a zwłaszcza brokuły (podobno zmniejszają one ilość bakterii w żołądku).
4. Mięso: chude wędliny i delikatne mięso (najlepiej drobiowe)
5. Przyprawy: sól, cukier, sok z cytryny, pieprz ziołowy lub biały (odrobina!), cynamon, goździki, wanilia, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, bazylia, estragon, zioła prowansalskie, tymianek, koperek, natka pietruszki, anyżek.
6. Pozostałe:
olej roślinny
siemię lniane
sucharki
kasza manna
słodycze, np. biszkopty
Po zakończeniu leczenia farmakologicznego, można stopniowo wprowadzać do jadłospisu  inne produkty i zacząć powracać do w pełni zbilansowanej diety.

Dieta przy zakażeniu H. pylori - czego nie można jeść?

1. Produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego, tj.:
mocne wywary mięsna i warzywne
potrawy smażone
napoje gazowane!
alkohol!
kawa i mocna herbata
ostre przyprawy
2. Produktów wzdymających: warzywa kapustne i strączkowe.
3. Produktów bogatobłonnikowych: ciemne pieczywo, surowe warzywa, owoce.
4. Produktów tłustych:
tłuste gatunki mięs i wędlin
podroby
produkty wędzone
peklowane
smażone
konserwy mięsne
ryby marynowane, solone
5. Produktów węglowodanowych:
ciasta z kremem
słodycze zawierające alkohol
czekolada
cukierki
dżemy
marmolady

Warto przeczytać post " HISTORIA MOJEJ CÓRKI - ASTMA?" - naturalne produkty LAVYL mogą wspomóc leczenie, dając organizmowi niezbędne składniki do walki z bakterią i wspierając nasz układ odpornościowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz